بتن ریزی در هوای سرد

حتی وقتی هوا سرد باشد، می‌توانید بتن ریزی را با موفقیت انجام دهید – اگر به این اقدامات احتیاطی توجه داشته باشید

بتن سرما را دوست ندارد، اما اگر بدانید چه اتفاقی می‌افتد، هنوز هم می‌توان آن را به رفتاری متفاوت واداشت.

بتن در برابر سرما چگونه است و چه مشکلاتی ایجاد می گردد؟

کمیته ACI 306 آب و هوای سرد را صرفاً به عنوان هر زمانی که “دمای هوا به40 درجه سانتیگراد کاهش یافته یا انتظار می رود کمتر شود” تعریف می کند. دماهای پایین اغلب باعث ایجاد مشکلات، ترک خوردن، مشکلات استحکام و موارد دیگر می شوند.

اقدامات احتیاطی قبل از بتن ریزی در سرما

آماده نبودن، آماده شدن برای شکست است. همین امر در مورد کارهای بتنی به طور کلی صدق می کند، اما به خصوص زمانی که هوای سرد به طور غیرمنتظره ای فرا می رسد. برای مقابله با سرما، هر چیزی را که ممکن است نیاز داشته باشید در دسترس داشته باشید و این نکات را مرور کنید:

در حین انتقال بتن از کارخانه تا محل بتن ریزی مقداری از دمای بتن کاهش خواهد یافت. برای یک ساعت طول مسیر تا تحویل، دمای بتن حدود یک چهارم اختلاف دمای هوا و دمای بتن کاهش می یابد. بنابراین اگر دمای بتن 18 درجه سانتیگراد و هوا 4 درجه باشد، در یک ساعت طی مسیر 3 درجه کاهش می یابد و دمای بتن به 15 درجه ساتیگراد می رسد.

بتن ریزی در هوای سرد

نکاتی برای بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد هیچ تفاوتی با بتن ریزی های دیگر ندارد، اما در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد:

یک دماسنج جیبی یا یک دماسنج مادون قرمز برای آزمایش دمای بتن داشته باشید. به یاد داشته باشید که برای حفظ استحکام بتن باید دمای آن را بالای 10 درجه سانتیگراد نگه دارید.

از شتاب دهنده های کلرید کلسیم استفاده نکنید، زیرا ظاهری خالدار و شیری به بتن می دهد.

کسانی که آب بندی بتن را در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد انتخاب می کنند، خطر شکست را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

برای مرطوب و گرم نگه داشتن سطح بتن ، می توانید از روکش استفاده کنید و سپس با عایق بپوشانید. این روکش ها رطوبت را روی سطح ثابت نگه می دارند و بنابراین کمتر باعث ایجاد لک می شوند.

بتن ریزی در هوای سرد

ایمنی کارگران در هوای سرد

کار کردن در هوای سرد در تمام طول روز می تواند فرد را فرسوده کند – حتی می تواند کشنده باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام کار در فضای باز در هوای سرد باید به خاطر داشته باشید:

دستورالعمل‌های سرمازدگی را بررسی کنید.

علائم سرمازدگی را بشناسید و بیاموزید.

اطمینان حاصل کنید که کارگران لباس مناسب می پوشند – OSHA سه لایه را توصیه می کند: یک لایه بادشکن، یک لایه عایق، و یک لایه کنار پوست.

مطمئن شوید که کارگران چیزهای گرم و پرکالری می خورند و می نوشند که به آنها کمک می کند از سرماخوردگی جلوگیری کنند.

یاد بگیرید که سرمازدگی را بشناسید و بدانید چه باید بکنید. پوست مومی سفید احتمالاً نشان دهنده سرمازدگی است و نیاز دارد که ناحیه آسیب دیده در اسرع وقت به آرامی گرم شود .

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x