انواع سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان:

آشنایی با انواع سیمان سبب می شود بتوان در ساخت و ساز های مختلف از جمله ساختمان سازی، سد سازی، ساخت اسکله و غیره نوع مناسبی را انتخاب نمود. در ادامه با انواع سیمان آشنا خواهید شد. شما نیز می توانید برای خرید سیمان به شرکت پتروکیمیا مراجعه نمایید.

سیمان پرتلند معمولی یا OPC

یکی از انواع سیمان که دارای حوزه کاربرد گسترده ای است؛ سیمان پرتلند معمولی یا همان OPC است. در نقاط مختلف دنیا از این نوع سیمان استفاده می شود. برخی از کاربردهای سیمان پرتلند عبارتند از:

همچنین می توان این نوع سیمان را با گچ ترکیب نموده و با استفاده از آن روکش زیبایی را روی دیوار ایجاد نمود.

سیمان پرتلند پوزولانا یا PPC

در بین انواع سیمان این نوع دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل شیمیایی است. پس از تبدیل پوزولان به کلینکر در آسیاب های سیمان، این نوع سیمان ساخته می شود. در جاهایی که به مصالح با مقاومت بالا نیاز است مانند ساخت پل ها و اسکله ها، سازه های دریایی، فاضلاب و کانالهای آب، بتن ریزی های حجیم و غیره از PPC استفاده می شود.

سیمان زودگیر یا Rapid Hardening Cement

سیمان زودگیر نسبت به دیگر انواع سیمان دارای مقاومت و دوام بیشتری است. سیمان زودگیر دارای مقاومت زودرس است. به این دلیل در پروژه هایی که باید مقاومت فشاری به حداکثر رسانده شود و 24 ساعت اولیه اهمیت زیادی دارد؛ به کار می رود. از این نوع سیمان برای ساخت پروژه های پیش ساخته و پروژه های موجود در مکان های با هوای سرد، به وفور استفاده می شود.

سیمان سریع سخت شونده Extra Rapid Hardening Cement

یکی از انواع سیمان که اغلب در بتن ریزی های هوای سرد استفاده می گردد؛ این نوع است. انتخاب نام این نوع سیمان، به این دلیل است که به سرعت سخت می شود. برای آن که فرایند سخت شدن سیمان سریع تر انجام شود؛ به آن کلرید کلسیم اضافه می گردد. سرعت سفت شدن این نوع سیمان نسبت به سایر انواع سیمان 25 درصد بیشتر است.

سیمان سریع سخت شونده

سیمان کم حرارت Low Heat Cement

برای ساخت سد ها که به بتن های انبوه نیاز است؛ از این نوع سیمان استفاده می گردد. این نوع سیمان دارای واکنش پذیری پایینی است و به این دلیل فرصت بیشتری برای تنظیم اولیه آن وجود دارد.

سیمان ضد سولفات Sulfate Resisting Cement

یکی از مواردی که می تواند سبب تخریب سیمان شود؛ سولفات است. در ساخت بتن هایی که توسط سولفات هایی مانند خاک یا آب های زیرزمینی تهدید می شوند؛ از سیمان ضد سولفات استفاده می گردد. می توان از این سیمان در بتن اسکله هایی نیز که معمولاً خشکی و رطوبت را تجربه می کنند؛ استفاده نمود.

سیمان تنظیم (کار گذاشتن) سریع Quick Setting Cement

این نوع سیمان سریع تر از سیمان معمولی کار گذاشته می شود و مقاومت آن با سایر انواع سیمان یکسان است. در برخی موارد نیاز است سیمان سریع تر از حد معمول تنظیم شود. به عنوان مثال، در ساخت و ساز هایی که زیر آب یا در هوای سرد و بارانی هستند؛ نیاز به سرعت عمل بیشتری می باشد. این نوع سیمان این نیاز را به خوبی پاسخ می دهد.

سیمان سرباره کوره بلند (سرباره آهن) Blast Furnace Slag Cement

یکی از انواع سیمان که شباهت زیادی به سیمان پرتلند معمولی دارد؛ سیمان سرباره کوره بلند است. تفاوت آن با پرتلند معمولی این است که در ساخت آن تقریباً 60 درصد کلینکر سرباره آسیاب شده به کار می رود. در مکانهایی که نیاز به کاهش هزینه ساخت و ساز وجود دارد می توان از این نوع سیمان استفاده کرد.

سیمان سرباره آهن

سیمان سفید White Cement

یکی از انواع سیمان که بسیار پرکاربرد و گران قیمت است؛ سیمان سفید می باشد. در ساخت این نوع سیمان از سنگ آهک خالص و خاک کائولین سفید که در آن اکسید های رنگی وجود ندارد؛ استفاده می شود. این نوع سیمان بسیار نرم است؛ به همین جهت بتنی که با استفاده از سیمان سفید ساخته می شود نسبت به بتن های معمولی مقاوم تر است. از سیمان سفید معمولاً در ایجاد نمای ساختمانها، کاشی کاری و کارهای تزیینی و هنری استفاده می شود.

سیمان نسوز

سیمان پرآلومین یا سیمان نسوز یکی از انواع سیمان است که در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد. در ضمن این نوع سیمان کمتر با فرسایش و خوردگی مواجه می شود. برای افزایش قدرت چسبندگی سیمان پرتلند، می توان مقداری سیمان نسوز به آن اضافه کرد. رنگ سیمان نسوز با توجه به مقدار اکسید آهن موجود در آن می تواند از قهوه ای تا خاکستری روشن یا خاکستری تیره تغییر یابد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x