بتن چیست؟

درباره تمام اصول اولیه از اجزا و خواص مورد نظر بتن گرفته تا نصب و تقویت آن را در این مقاله با شما در میان می گذاریم.

بر خلاف تصور عموم، بتن و سیمان یکی نیستند. سیمان در واقع فقط جزئی از بتن است. بتن از سه جزء اصلی تشکیل شده است: آب، سنگدانه (سنگ، ماسه یا شن) و سیمان پرتلند. سیمان، معمولاً به صورت پودر، هنگامی که با آب و سنگدانه ها مخلوط می شود، به عنوان یک عامل اتصال دهنده عمل می کند. این ترکیب یا مخلوط بتن در مواد بادوامی که همه ما با آن آشنا هستیم ریخته و سفت می شود.

اجزای یک مخلوط بتن پایه

سه ماده اصلی در مخلوط بتن وجود دارد:

بتن چیست؟

سیمان پرتلند

سیمان و آب خمیری تشکیل می دهند که سنگدانه و ماسه را در مخلوط می پوشاند. خمیر سنگدانه ها و ماسه را سفت می کند و به هم می چسباند.

شرکت پتروکیمیا تامین کننده انواع سیمان با قیمت های رقابتی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت های روز سیمان می توانید با واحد فروش پتروکیمیا تماس بگیرید.

آب

برای واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) و همچنین ایجاد کارایی با بتن به آب نیاز است. مقدار آب موجود در مخلوط بر حسب پوند در مقایسه با مقدار سیمان، نسبت آب به سیمان نامیده می شود. هر چه نسبت w/c کمتر باشد، بتن قوی تر است. (استحکام بیشتر، نفوذپذیری کمتر)

مصالح

شن و ماسه سنگدانه ریز است. شن یا سنگ خرد شده در بیشتر مخلوط ها سنگدانه درشت است.

خواص مورد نظر بتن

1. مخلوط بتن قابلیت اجرای راحتی دارد.

2. کیفیت های مورد نظر بتن سخت شده محاسبه می شود: به عنوان مثال، مقاومت در برابر یخ زدگی و ذوب و یخ زدایی مواد شیمیایی، ضد آب (نفوذ پذیری کم)، مقاومت در برابر سایش و استحکام.

3. اقتصادی. از آنجایی که کیفیت عمدتاً به نسبت آب به سیمان بستگی دارد، برای کاهش نیاز سیمان (و در نتیجه کاهش هزینه) نیاز به آب باید به حداقل برسد.

برای کاهش نیاز به آب و سیمان مراحل زیر را انجام دهید:

بتن چیست؟

افزودنی های بتن:

مواد افزودنی ترکیباتی هستند که برای دستیابی به اهداف خاصی استفاده می شوند.

در اینجا ترکیبات اصلی و هدف استفاده از آنها معرفی می گردند.

افزودنی‌های تسریع‌کننده برای کاهش زمان گیرش بتن و تسریع مقاومت اولیه به بتن اضافه می‌شوند. میزان کاهش در زمان گیرش بسته به مقدار شتاب دهنده مورد استفاده متفاوت است. کلرید کلسیم یک شتاب دهنده کم هزینه است، اما مشخصات اغلب نیاز به یک شتاب دهنده غیرکلریدی برای جلوگیری از خوردگی فولاد دارد.

افزودنی های دیرگیر – اغلب در شرایط آب و هوایی گرم برای به تاخیر انداختن زمان گیرش استفاده می شوند. آنها همچنین برای به تاخیر انداختن مجموعه کارهای دشوارتر یا برای عملیات تکمیلی خاص مانند افشای سنگدانه استفاده می شوند. بسیاری از کندکننده ها به عنوان کاهش دهنده آب نیز عمل می کنند.

افزودنی های حباب هوا– باید هر زمان که بتن در معرض یخ زدگی و ذوب شدن و نمک های یخ زدایی قرار می گیرد استفاده شود. عوامل حباب هوا حباب های هوای میکروسکوپی را در بتن وارد می کنند: زمانی که بتن سخت شده یخ می زند، آب یخ زده داخل بتن به جای آسیب رساندن به بتن، به داخل این حباب های هوا منبسط می شود.

افزودنی های کاهنده آب – مقدار آب مورد نیاز در مخلوط بتن را کاهش می دهد. نسبت آب سیمان کمتر و استحکام بیشتر خواهد بود. اکثر کاهنده های آب با برد پایین، آب مورد نیاز در مخلوط را 5 تا 10 درصد کاهش می دهند. کاهنده های آب برد بالا، آب مخلوط مورد نیاز را بین 12 تا 30 درصد کاهش می دهند، اما بسیار گران هستند و به ندرت در کارهای مسکونی استفاده می شوند.

تقویت بتن:

الیاف را می توان به جای شبکه سیمی جوش داده شده به مخلوط بتن اضافه کرد.

مشکل شبکه سیمی جوش داده شده این است که اغلب در اثر قرار گرفتن بتن روی زمین قرار می گیرد. (به ویژه اگر از بلوک های پشتیبانی استفاده نشود). مشکل دیگر این است که مش از ترک خوردن جلوگیری نمی کند یا آن را به حداقل نمی رساند – فقط ترک هایی را که قبلاً با هم ایجاد شده اند نگه می دارد.

اگر می توانستید به قسمتی از بتن ریخته شده با الیاف نگاه کنید، میلیون ها الیاف را خواهید دید که در تمام جهات در سراسر مخلوط بتن توزیع شده اند. همانطور که ترک های ریز به دلیل انقباض شروع به ظاهر شدن می کنند، زیرا آب تبخیر می شود و بتن را تشکیل می دهد (انقباض پلاستیکی)، ترک ها با الیاف تلاقی می کنند که رشد آنها را مسدود می کند و ظرفیت کششی بالاتری را در این زمان حیاتی ایجاد می کند.

نصب بتن  ( بتن ریزی )

بتن معمولی تقریباً 150 پوند بر فوت مکعب وزن دارد و باید تا حد امکان نزدیک به موقعیت نهایی خود قرار گیرد. دست زدن بیش از حد می تواند باعث جدا شدن مسیر و دانه های ریز شود.

بتن مستقیماً از ناودان کامیون مخلوط کن آماده ریخته می شود، یا با پمپ بوم بتن در جای خود پمپ می شود.

بتن معمولاً در اسلامپ 4-5 اینچ مشخص می شود. در پروژه های صنعتی، تجاری و برخی از پروژه های مسکونی معمولا یک ناظر بر روی بتن ریزی نظارت دارد که اسلامپ بتن را کنترل کرده و اسلامپ را در فواصل زمانی مورد نیاز اندازه گیری می کند.

پخش بتن

هدف از پخش بتن تازه این است که بتن را تا حد امکان نزدیک به سطح نهایی قرار دهیم تا صاف کردن بتن را تسهیل کند.

بیل های دسته کوتاه با انتهای مربع برای پخش بتن توصیه می شود. از بیل لبه گرد برای پخش بتن استفاده نکنید زیرا بتن را به طور یکنواخت پخش نمی کند.

هر پخش کننده مورد استفاده باید به اندازه کافی سفت باشد تا بتن مرطوب را بدون خمش فشار دهد و بکشد: بتن معمولی تقریباً 150 پوند در هر فوت مکعب وزن دارد.

 

 

 

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x